Flаѕh Dеаlѕ - 80% оƒƒ Matthews IR3H-BK-WA-42 Irene Indoor/Outdoor Damp Location 42" Flush Mount Ceiling Fan with Remote and Wall Control, 3 Wood Blades, Matte Black
Electric fan design Ceiling Fan
Special Feature Wall & Remote
Included Components IR3H-BK-42
Brand Matthews Fan Company
Switch Installation Type Flush Mount
Style Contemporary
Color Matte Black-Walnut Tone Blades
Item Dimensions LxWxH 9 x 42 x 12 inches
Material Plastic, Metal
Controller Type Remote Control
  • DIMENSIONS: This black flush mount fan measures 10" from the ceiling to the bottom of the ceiling fan. (See the Irene IR3 Fan for the Non-Hugger Version) Not recommended for vaulted ceiling mount. This Matthews Irene Hugger fan has a shipping weight of 16lbs.
  • FAN BLADES: 3-Joined Solid Walnut-Stained Wood Fan Blades - (42" Span / 15° Blade Pitch), DC Motor 3743 CFM
  • INSTALLATION: DAMP Location Approved. Constructed of cast aluminum and heavy stamped steel.
See more product details
Product Description
Read more
Read more
Reversible
Remote & Wall Control Included
Noise Level Silent Silent Silent Silent Silent Silent
Location Rating Damp Damp Damp Damp Damp Damp
LED Light Kit
Fan Diameter 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60" 42", 52", or 60"